TOURNAMENT WEEK 2019
BADMINTON - SENIOR A - Porirua
Game 1 v St Pats College - Win 5-1
Game 2 v Wanganui High School - Win 6-0
Game 3 v Westlake BHS - Loss 0-6
Game 4 v Rangitoto College - Loss 2-4
Game 5 v Hutt International Boys' School - Win 6-0
Game 6 v Wellington College - Win 5-1
Game 7 v HIBS -
Final Placing = 5th
BADMINTON - SENIOR B - Porirua
Game 1 v Macleans College - Loss 0-6
Game 2 v Auckland Grammar - Loss 0-6
Game 3 v Otago BHS - Loss 0-6
Game 4 v Wellington College - Loss 1-5
Game 5 v Kristin College - Loss 1-5
Game 6 v St Pat's College - Win 4-2
Game 7 v Otago BHS - Loss 2-4
Final Placing = 10th
BASKETBALL - PREMIER A - Wellington
Game 1 v St Bernard's - Win 80-67
Game 2 v Feilding High School - Win 95-48
Game 3 v Scots College - Loss 61-102
Game 4 v St Pat's Silverstream - Loss 92-95
Game 5 v Onslow College - Loss 73-84
Game 6 v St John's - Win 104-63
Game 7 v St Bernard's - Win 76-54
Final Placing = 13th
BASKETBALL - PREMIER B - Whanganui
Game 1 v Flaxmere - Loss 71-81
Game 2 v Te Puke - Win 91-53
Quarter Final v Porirua - Win 93-74
Semi Final v Aotea - Loss 49-75
Playoff v Flaxmere College - Loss 88-89
BASKETBALL - JUNIOR A - Napier
Game 1 v Hutt Valley High School - Win - 105-44
Game 2 v St Pat's Town - Win - 94-36
Game 3 v St Pat's Silverstream - Win - 90-61
Semi Final v New Plymouth BHS - Win - 98-75
Final v Hastings BHS - Loss 68-75
Final Placing = 2nd
BASKETBALL - JUNIOR B - Napier
Game 1 v Te Rito O Whakatupuranga - Win 68 - 50
Game 2 v Newlands College - Loss 75-80
Game 3 v Napier 9A - Win 112-53
Game 4 v Hastings BHS - Win 80-68
Semi Final v St John's College Hastings - Win 88-56
Final v Feilding HS - Win 73-67
Final Placing = 1st
What a final from the Junior B Basketball team who were down 10-11 in the first quarter in the final vs Feilding. 18-36 down in the second quarter. 42-52 down in the third quarter and came back to win 73-67! An added bonus was that our students Sam Ratana and Anzac Rose were chosen to ref the final!
FOOTBALL - 1ST XI - Napier
Game 1 v Nelson College - Loss 1-3
Game 2 v Westlake BHS - Loss 1-6
Game 3 v Rotorua BHS - Draw - 2-2
Game 4 v St Peters Cambridge - Loss 0-2
Game 5 v St Pats Silverstream - Loss 2-3
Game 6 v Otago BHS - Loss 3-5
FOOTBALL - 2ND XI - New Plymouth
Game 1 v Lynfield College Auckland - Draw - 2-2
Game 2 v Hauraki Plains - Win 3-0
Game 3 v NPBHS - Win 3-0
Game 4 v Kuranui - Win 4-0
Semi Final v NPBHS - Loss 1-2 on penalties
Game 6 v Wellington College - Draw 4-4 - then won 3-2 on penalty kicks
Final Placing = 3rd
FOOTBALL - JUNIOR A - Tauranga
Game 1 v Northcote - Win 6-0
Game 2 v Rangitoto College - Win 2-3
Game 3 v Mt Manganui - Win - 5-0
Game 4 v St John's Hamilton - Win 1-0
Game 5 v Bethlehem - Win 2-0
Game 6 v Melville - Win 14-0
Game 7 v Hamilton BHS - Loss 1-3
Game 8 v Hamilton BHS - Draw 1-1 - Lost on penalties 4-3
Final Placing = 4th
HOCKEY - 1ST XI - Christchurch
Game 1 v Rongotai College - Win 2-0
Game 2 v Trident - Win - 6-0
Game 3 v Whangarei - Win 2-0 (top of pool)
Game 4 v Christchurch BHS - Loss 3-0
Game 5 v New Plymouth BHS - Loss 2-3
Game 6 v Tauranga BC - 0-0, then 0-3 loss on shootout
Game 7 v Paraparaumu - Win 6-1
Final Placing = 15th
HOCKEY - 2ND XI - Oamaru
Game 1 v Timaru BHS - Win 2-1
Game 2 v John McGlashan College - Win 3-0
Game 3 v Westlake BHS - Win 2-0
Game 4 v St Bedes - Win 6-0
Semi Final v Timaru BHS - Win 3-2 on shoot out
Final v Westlake BHS - Loss 0-1
Final Placing = 2nd
HOCKEY - COLTS - Hamilton
Game 1 v Lindisfarne College - Win 4-1
Game 2 v Christs College - Win 5-1
Game 3 v St Johns College - Win - 2-0
Game 4 v John McGlashan College - Loss 3-1
3rd/4th playoff v Auckland Grammar - Loss 2-3 on shoot out
Final Placing = 4th
RUGBY - U15 COLTS - Napier
Game 1 v Otago BHS - Win 12-7
Game 2 v Christchurch BHS - Win 23-15
Game 3 v Auckland Grammar - Win 14-10
Game 4 v New Plymouth BHS - Win 12-8
Semi Final v Hastings BHS - Loss 17-25
Playing for 3rd/4th v Napier BHS - Win 13-11
Final Placing = 3rd
RUGBY - U16A - Hamilton
Game 1 v Hamilton BHS - Loss 0-5
Game 2 v St Pauls - Loss 3-7
Game 3 v Sacred Heart - Loss 41-14
Final Placing = 4th
RUGBY - U14 - Palmerston North
Game 1 v New Plymouth BHS - Loss - 19-23
Game 2 v Tauranga BHS - Loss 19-34
Game 3 v Gisborne BHS - Win 38-0
Game 4 v Hastings BHS - Win 14-0
Final Placing = 5th
COLQUHOUN UNDER 14 RUGBY TOURNAMENT 2019
RESULT SHEET
Monday 10am
Hastings BHS beat Napier BHS 17-5
Hamilton BHS beat Rotorua BHS 24-5
New Plymouth BHS beat Palmerston North BHS 23-19
Tauranga BC beat Gisborne BHS beat 36-12
Monday 2pm
Rotorua BHS beat Hastings BHS 40-0
Hamilton BHS beat Napier BHS 40-0
Tauranga BC beat beat Palmerston North BHS 38-19
New Plymouth BHS beat Gisborne BHS 50-5
Tuesday
Hamilton BHS beat Hastings BHS 19-5
Rotorua BHS beat Napier BHS 22-0
New Plymouth BHS beat Tauranga BC 12-7
Palmerston North BHS beat Gisborne BHS 38-0
Wednesday
Hamilton BHS beat New Plymouth BHS 32-5 for 1st place
Rotorua BHS beat Tauranga BC 22-14 for 3rd
Palmerston North BHS beat Hastings BHS 14-0 for 5th
Napier BHS beat Gisborne BHS 29-14 for 7th
Congratulations to Hamilton BHS winners of the Colquhoun Shield for 2019
Pools for 2020
Pool 1
Hamilton BHS (1)
Tauranga BC (4)
Palmerston North BHS (5)
Gisborne BHS (8)
Pool 2
New Plymouth BHS (2)
Rotorua BHS (3)
Hastings BHS (6)
Napier BHS (7)