PNBHS NEWS

Picture of Ella Mitchell
Head Prefect 2020
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:47 AM
 

Congratulations to Head Prefect for 2020 - Elyjah Crosswell


Picture of Ella Mitchell
Deputy Head Prefect 2020
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:46 AM
 

Congratulations to Deputy Head Prefect for 2020 - Ciaran Carroll


Picture of Ella Mitchell
Dux Litterarum 2019
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:44 AM
 

.






Picture of Ella Mitchell
Proximae Accessit 2019
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:43 AM
 

.





Picture of Ella Mitchell
Dux Ludorum 2019
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:40 AM
 

.







Picture of Ella Mitchell
Dux Artium 2019
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:37 AM
 

.






Picture of Ella Mitchell
Runner Up Dux Ludorum 2019
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:35 AM
 

.






Picture of Ella Mitchell
Runner Up Dux Artium
by Ella Mitchell - Friday, 6 December 2019, 10:33 AM
 

.





Picture of Ella Mitchell
SPORTS AND CULTURAL PRIZEGIVING
by Ella Mitchell - Thursday, 5 December 2019, 2:29 PM
 

SPORTS AND CULTURAL PRIZEGIVING


Congratulations to all our young men who were recipients of awards and trophies at this morning's Sports and Cultural Prizegiving at the Arena.


ATHLETICS

Higgie Townsend High Performance Cup: Benjamin Wall


CROSS COUNTRY

MacGregor Family Cup - Junior Champion: Reuben Duker

Syms Family Cup - Intermediate Champion: Liam Wall

Winner of Open Championship: Benjamin Wall


ROAD RACE

Prefects Cup - Junior Champion: Reuben Duker

Nash Trophy - Most Improved Harrier: Reuben Duker

Jowett Cup - Minor Inter. Champion: Samuel Stichbury

Kelman Loveday Cup - Major Inter. Champion: Liam Wall

Whalley Cup - Senior Champion: Luke Scott


JUNIOR ROAD RACE

Year 10 - Lester Houghton Cup: Samuel Stichbury

Year 9 - Wood Cup: Reuben Duker


BADMINTON

Owen Cup, School Open Champion: Jason Lau

 

BASKETBALL

Year 9 - Ridge Cup Most Valued Player: Braxton Wilson-Clune

Year 9 - Ridge Cup Most Improved Player: Ethan Codd

Year 10 - Strawbridge Cup Most Valued Player: Kalem Tanoa

Under 16 - Stephenson Trophy Most Valued Player: Kalem Tanoa

Year 10 - Strawbridge Cup Most Improved Player: Griffyn Kapao

Under 16 - Dennis Kay Cup Most Improved Player: Cooper Ohlson

Under 16 - Trophy Specialist Best and Fairest Basketball Player: Maraki Aumua

Junior A - Bardsley Family Cup - Best Defensive Player: Maraki Aumua


SENIOR A BASKETBALL

Most Improved Player: Ryan Cutler

Most Valued Player: Kopere Tanoa

McTamney Cup, Best Defensive Player: Xzavia Mason and Tre Wihongi

Frost Family Cup, Greatest Contribution to Basketball: Jack Pinder

 

BOXING JUNIOR

U42kg - Midget, Rawlings Memorial Trophy: Henry Williams

U48kg: Oscar Hodgson

U51kg: Zion Kinnuman

U54kg: Harry Laverick

U57kg: Maraki Aumua

U60kg: Josh Langridge

U63.5kg: Ryan How

U71kg: Cameron Kidby

U75kg: Will Collier

U81kg - Most Scientific Boxer, Coronation Rose Bowl: Jett Donald-Charnley


BOXING INTERMEDIATE

U51kg: Cullen Cross

U60kg: Hael Pritchard

U67kg: Matthew Waudby-Paton

U71kg - Most Scientific Boxer, Doolan Family Cup: Eugene Stassen

U75kg: Max Deighton

U91kg: Sam Brodie

O91kg: Sione Falevai


BOXING SENIOR

U60kg: James Nicol

U71kg - Austin Trophy Senior Welterweight Champion: Heath Tangiiau

U75kg: Omar Hamouda

U81kg: Kiān Williams

U85kg - Hopwood Cup for Most Scientific Boxer: Dion Tafa

U91kg - Watchorn Cup for School Champion: James Philpott

 

BOWLS

Dennis Duffy Cup: Bradyn Popow


CANOE POLO

Max Grant Cup – Best Canoe Polo Player: Liam Frost


CHESS

Sims Cup – Contribution to Chess Club: Keegan Leask

School Champion: Ciaran Egan


CRICKET BATTING AWARDS

Jack Wenham - 2nd XI Vs Old Boys CC125

Ruben Love - 1st XI Vs Palmerston CC 100* 81 Balls 13 Fours 1 Six


CRICKET BOWLING AWARDS

Jett Donald-Charnley PNBHS JR Vs Rathakeale JR 6 / 9

Thomas Bell PNBHS JR Vs St Patricks College Silverstream 6 / 10

Angus Lyver 2nd XI Vs Marist CC 7 / 36

Thomas Kirk 1st XI Vs Palmerston CC 7 / 59


CRICKET JUNIOR

Page Trophy - Best Year 9 Cricketer: Ethan Campbell

Jensen and Wenham Families - Best Year 10 Cricketer: Jaiden Meyer

Lester Williams Cup – Butler Cup Cricket - Most ...

Read the rest of this topic
(1982 words)
Picture of Ella Mitchell
Summer Cricket
by Ella Mitchell - Thursday, 5 December 2019, 7:58 AM
 

Notice to all Cricketers


Over the summer school holidays we have four cricket teams playing Saturday afternoon cricket.  Sometimes we have the need to call on players from the morning grades to help fill spaces, especially in January, as a large number of players leave school.  

Please click on the link below to provide contact and availability details in the event we need to ask you to play. 

Mr McQueen-Davies
Master in Charge PNBHS Cricket